SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARIMIZ

TESİSİN TANITIMI

Laren Seaside Hotel & Spa; Antalya'nın merkez ilçesi Muratpaşa’da elit konumuna sahip Lara Bölgesi'nde 2.500 m2'lik bir alanda kurulmuş birbirinden şık 59 odasıyla (standart oda, suit oda) 181 yatak kapasitesine sahiptir. 2017 yılında baştan aşağı her alanda yenilenen bölgenin en yeni, en konforlu ve lüks otelidir. Sürdürülebilirliğin temeli olarak sürdürülebilirlik bilinci ile, otelimiz, Antalya’nın halkına, yerel girişimcilerine , endemik bitki örtüsüne doğal su kaynaklarına, kültürel değerlerine ,milli varlıklarına ve kültürel miraslarına önem vermektedir.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI

Laren Hotel’s olarak, insan ve doğanın birbirinden ayrılmaz iki parçası olarak gördüğümüz ilkeden yola çıkarak ; Çevremizin yaşam bütünlüğümüzün korunması ve her geçen gün daha da iyileştirilmesi için doğal kaynaklardan yararlanan sektörümüzün üzerine düşen görevleri yapması gerektiğine inanıyoruz. Tüm çalışanlarımıza bu amacı aşılamak için kapsamlı eğitimler veriyor ve aydınlatan bir tesis olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.
Laren Hotel’s olarak yerleşim bölgemizde bulunan birimleri desteklemek ve kalkındırmak adına tesisimizde tüketilen aynı zamanda kullanılan malzemelerin bölge içerisinde bulunan tedarikçilerden temin etmeye ve aynı amaçla birlikte çalışma arkadaşlarımızı bu bölgeden seçmeye çalışıyor ve kalitemizi arttırmayı hedefliyoruz. Özel ihtiyaçları olan siz değerli misafirlerimize ve personellerimize tesisimizde rahat bir ortam sağlamaya çalışıyor ve sizleri önemsiyoruz.
Tüm paydaşlarımız ile birlikte siz değerli misafirlerimize en yüksek kalitede tatil deneyimi sunmayı amaçlıyoruz. Her türlü kaynaktan gelen tüm misafir öneri ve şikayetlerini takip etmek, şikâyetleri etik davranış kurallarına uygun şekilde çözümlemek ve misafirlerimizi bu konuda şeffaf şekilde bilgilendirerek şikâyetleri kendimiz için fırsata dönüştürmeyi sağlıyoruz.

Laren Hotel’s ailesi olarak sizlere bölgemizde bulunan tüm tarihi alanları, kültürel miras listesindeki eşsiz güzellikleri beğeninize sunmak için gerekli faaliyet çalışmaları planlıyoruz.
SYS Performansımıza ilişkin gelişme hedefleri belirliyor ve ilerleyişi gözden geçiriyoruz.
Yürürlükte olan tabi bulunduğumuz yasalara uyarak çevreyi koruma yönünde ve sürdürülebilirlik ilkemizde üzerimize düşen görevleri yapıyoruz.
Sürdürülebilirlik yolunda tüm risklerimizi hesaplayarak risklerimizi azaltma ve ortadan kaldırma yönünde faaliyetlerimizi planlıyoruz,
İnsan haklarına saygılı, çalışan sağlığını ve güvenliğini önemseyen otelimiz kültürel mirasımızın korunması için de faaliyetlerini sürdürmektedir.
Sürdürülebilirlik yönetim sistemini benimseyerek hem ülke ekonomisine hem de otel ekonomisine katkı sağlamaktayız
Sürdürülebilirlik yönetim sistemimizin sürekli gelişmesi için personel bilincinin artırılması da dahil olmak üzere teknolojik gelişmeler, çevresel düzenlemeler, yöresel faaliyetler ve misafir beklentilerini titizlikle takip ediyoruz.

Laren Hotel’s olarak;
Çevre üzerindeki olumsuz etkiyi minimum düzeye indirmeyi, Tüm çalışma arkadaşlarımızın Sürdürülebilirlik bilincinin artırılmasını, Elektrik, su, doğalgaz, kimyasal tüketimlerimizin her geçen yıl daha aza indirilmesini, Faaliyetlerimizi sürdürürken atıkların azaltarak, gerekli çalışma ortamını sağlamış, çalışma saatleri ve ücretlendirmeye özen gösteren ve tüm yasal düzenlemelere uyum sağlayarak çalışan, çevre sertifikalı tedarikçiler ile çalışmayı hedefliyoruz

SU TÜKETİMİ

Su kaynaklarımızın sınırsız olmadığının bilinci ile otelimiz suyu tasarruflu kullanmak için aşağıdaki faaliyetleri yapmış, su israfını önlemek için çalışanlar, misafirler ve ilgili diğer taraflarla işbirliği içinde çalışmaktadır.

 • Su tüketimini azaltmak amacıyla su tasarrufu sağlayan ekipmanlar kullanmaktayız.
 • Konuklarımızın odalarına su tasarrufuna dikkat çeken “Çevre -Havlu-Çarşaf Kartı” yerleştiriyoruz. Bu kartta , su tüketiminin azaltılması için havluların ve çarşafların sürekli olarak değişmediği misafirin isteğine bağlı olarak değiştirildiğine dair bilgi veriyoruz
 • Tüm konuk odalarımızda ve genel alan armatürlerine taktığımız hava karışımlı perlatörler ile su akışını azalttık
 • Perlatörlerin bakımı ve kireç temizliği düzenli yapıyoruz.
 • Tüm oda ve genel alan lavabo muslukları su akış hızı 5 lt’yi, duşlarda 8 lt’yi aşmayacak şekilde ayarladık.
 • Misafir ve çalışan tuvaletlerinde tasarruflu ve/veya ikili sifon sistemi kullanmakytayız, böylece her kullanımda su tüketimi 6 lt’yi aşmamaktadır.
 • Tuvaletlerde suyun tasarruflu kullanılmasına dikkat çeken su tasarrufu stickeri bulunmaktadır.
 • Genel kullanım alanlarındaki tuvaletlerde fotoselli musluklar ve sensörlü pisuvarlar bulunmaktadır.
 • Mutfaklarda ve el yıkama lavabolarında dizden vurmalı ve sensörlü bataryalar kullanılmaktadır.
 • Ayrıca sulama sistemimiz su kayıplarını önleyecek olan sulama zamanlarına ayarlı otomatik timer sistemi ile yapılmaktadır.
 • Otel peyzajında iklime iyi uyum sağlamış minimum sulama gerektiren yerel bitkileri tercih ediyoruz.
 • Otelimizdeki su tüketimimizi bölgesel olarak günlük, aylık, yıllık olarak takip ediyoruz ve kişi başı su tüketimlerini hesaplıyoruz.
 • Çalışanlarımıza suyun tasarruflu kullanılması ve su kaçaklarının bilidirilmesi konusunda eğitimler vermekteyiz..
 • Tesisimiz atık suları, atık sular deşarj yönetmeliğine uygun olarak yerel idaremizin kanalizasyon sistemine bağlıdır.
 

ATIK YÖNETİMİ

Sürdürülebilir turizmi desteklemek, ekonomiye katkıda bulunmak, israfı önlemek, çevreyi korumak, kirliliği önlemek, halkın duyarlılığını arttırmak, çevre dostu yaşam tarzını benimseterek geleceğimize katkı sunmak için “Sıfır Atık” diyerek otellerimizde tüm operasyonel departmanlarda bir dizi atık azaltma programı yürütmekteyiz.

 • Atıklarımızdan tehlikeli atıklara özellikle dikkat ederek geri dönüşüm ve uygun bertaraf için ayrıştırıyor ve lisanslı firmalar aracılığı ile taşınıp bertaraf edilmesini sağlıyoruz.
 • Atıkların geri dönüşümü, azaltılması, ayrıştırılması ile alakalı çalışanlarımıza sürekli eğitimler veriyoruz.
 • Bahçe bakımından çıkan bitki, çim, dal atıklarımızı ayrı depolayarak, tekrar toprağa kazandırmak için Belediyenin belirlediği alanlara gönderiyoruz.
 • Küçük ambalajlı gıdalar yerinde, doldurulabilir ambalajlı, büyük ebatlı gıdalar satın almaya önem gösteriyoruz
 • Depozitolu şişeli , premix, postmix içecekleri satın almada tercih ediyoruz
 • Konuk odalarımızda buklet çeşitliliğimizi korurken tüketimi ve atık azaltımını sağlamak amacı ile “iste gelsin” kartları ile buklet hizmeti veriyoruz.
 • Konuk odalarımızda, genel kullanım alanlarımızda refill sistemli sabun, şampuan kullanıyoruz.
 • Kullandığımız sabun, dezenfektan ve kağıt dispenserleri sensörlü dozajlı olup tüketimi sınırlandırmaktadır. Atık azaltımına katkı sağlamaktadır.
 • Kağıt atık kullanımını azaltmak için mail imzalarımıza uyarı yazıları koyduk ayrıca ofislerde kullanılan kağıtların arkalı önlü kullanımını sağlamaktayız
 • Otel genelinde tüm departmanlarımızda atıkların ayrışımının yapılması için gerekli düzenlemeleri yaptık,
 • Sıfır Atık yönetmeliğine uygun renklerle ayrışım kovaları, poşetleri vb. sağladık
 

ELEKTRİK VE ENERJİ TÜKETİMİ

Sürdürülebilirlikle ilgili en önemli adımlardan biri enerji verimliliğini sağlamaktır. Öncelikle enerji kullanımı ölçülerek sorunlar belirlenmeli ve olası tasarruf alanları tespit edilmelidir. Düşük tüketimli ekipmanlar ve sistemler tercih edilmelidir. Otomasyon yönetimi ve izleme kaynakları kullanarak uzun vadeli iyileşme sağlanmalıdır. Bakım, gözetim ve izleme yoluyla enerji tasarrufları sürekli analiz edilmektedir.

 • Enerji verimliliği yüksek makine ve ekipman kullanarak tüketilen enerjiyi azaltmayı sağlamaya çalışıyoruz.
 • Yeni alınan makinelerin enerji sınıfına bakarak satınalım gerçekleştiriyoruz
 • Genel kullanım alanlarında sensörlü aydınlatmalar kullanıyoruz
 • Otelimiz genelinde ve konuk odalarımızda kullandığımız aydınlatmaların led aydınlatmadır. Böylece aynı değerdeki aydınlatma miktarını daha az elektrik tüketerek vermekteyiz
 • Elektrik kullanan ekipmanlarımızın bakımını düzenli yapmaktayız böylece daha verimli çalışmaktadırlar
 • Otelimizde ısı eşanjörü kullanılmaktadır, herhangi bir fiziksel temas olmaksızın aralarında sıcaklık farkı olan sıvı veya gaz iki akışkanın (birbirine karışmaksızın) birinden diğerine ısı transferini sağlayan bu sistemle enerji verimliliği sağlanmaktadır.
 • Otelimizde dışarıya kapılarımızdan ısı kaçışını önlemek için çift kapı sistemi yaptık ve hava perdesi ile ısı kaybını azaltmaktayız
 • Otelimiz camlarının çift cam olmasını sağlayarak enerji verimini arttırmaktayız
 • Enerjiyi verimli kullanma, enerji tasarrufu hakkında tüm çalışanlarımıza düzenli olarak eğitim vermekteyiz
 • Otelimizin bahçe aydınlatması ve genel aydınlatması güneş ışığına duyarlıdır.
 • Otelimizde tüketilen enerjiyi gün, ay, yıl olarak izliyor ve ölçüyoruz
 

YEREL ÇEVRENİN KORUNMASI VE KÜLTÜREL MİRAS

Turizmin yoğunluğu, destinasyonumuzda insan nüfusunun artması ile şehrimiz önemli dönüşümlerle karşı karşıya kalacaktır Buna bağlı olarak çevresel kaybın ve kültürel asimilasyonun yaşanacağı, kültürel mirasın da yok olmaya yüz tutacağı bir durum oluşacaktır.

Otelimizin başarısı, bölgelerimizi şekillendiren ve yaşayan kültürle, geleneklerle ve insanlarla doğrudan ilgilidir. Bu sosyal yönlere saygı duymak ve değer vermek, çalışma arkadaşlarımız ve konuklarımız tarafından öğrenilmesine katkı sunmak önceliklerimiz arasındadır. Turizmin destinasyona getirdiği faydalardan, tüm nüfusun yararlanmasını istiyoruz. Bunun için çevremizdeki kültürel mirasımızı tüm misafirlerimize tanıtabilmek adına,

 • web sitemiz,
 • info kanalımız,
 • görsel tabelalarımız,
 • ve çalışanlarımız, aracılığı ile

bölgesel bilgileri, kültürel miraslarımızı, milli parklarımızı, nesli tehlikede olan bitki ve hayvanlarımızı paylaşmaktayız.

Destinasyonumuzdaki görülemeye değer alanlara nasıl gidilir, orada nasıl davranılır gibi bilgiler konuklarımıza ulaştırılmaktadır.
Ayrıca turizmin çevremize verdiği zararların da en aza indirilmesi için çalışanlarımızı bilgilendirmekteyiz, yerel halkı desteklemekteyiz, Kültürel mirası, milli değerleri, kültürel değerleri misafirlere iletmekteyiz. Bölgemizin sürdürülebilir turizmini desteklemek için yerel idarelerle ve halka iletişimi koparmamaktayız ve onların desteklerini görüşlerini sürekli almaktayız. Yerel satın almayı desteklemekte yerel girişimcilere gerekli yardımları sağlamaktayız ve bölgemizin kalkınmasına destek olmaktayız

ERİŞİLEBİLİRLİK

Otelimiz, herkes için erişim felsefesini benimsemiş olup her geçen yıl kendisini daha erişilebilir olmaya adamıştır. Özel durumlu misafirlerimizi için otelimiz erişilebilirliği ;

Bedensel Engelli Misafirlerimiz için Erişebilir Olanaklarımız
- Otel girişimizdeki ve otel içerisinde engelli rampalarımız bulunması
- Genel alanlarda kot farkı bulunmaması.

KİMYASAL TÜKETİMİ

Kimyasallar, hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımızı ancak çevreye zararlı etkileri de mevcuttur. Bu nedenle otelimizde kimyasalların kullanımının yönetimi yapılmaktadır.

 • Çevreye zarar vermeyen veya en az zarar veren kimyasallar kullanılmaktadır.
 • Kullanılan tüm kimyasalların MSDS’leri alınıp ona göre depolama, taşıma, kullanım ve bertaraf yöntemi tespit edilmektedir.
 • Kimyasal alınan tedarikçilerin çevreye duyarlılık belgeleri, kimyasalların ise Eco sertifikaları varsa temin edilir.
 • Temizlik yaparken doğal ürünler tercih edilmeye çalışılır. Suyun basıncından sıcaklığından vs de faydalanarak kimyasal tüketimini azaltırız
 • Tesisimiz genelde kullanılmakta olan deterjan, dezenfektanlar ve kimyasallar çevre (doğa) ve insan sağlığına zarar vermeyen türdendir.
 • Bahçemiz için kullanılan ilaçlar ve gübrelerin organik olmasına özen gösterilmektedir. Tüm bahçe uygulamalarında, muadil organik ürün var ise birincil olarak tercih ederiz
 • Bahçedeki gübrenin sürekli atılanı değil uzun süre etkili olan yavaş salınımlı gübre olmasına dikkat ederiz
 • Tüm yüzme havuzlarımızda otomatik dozajlama sistemi mevcuttur.
 • Kimyasal depolarımızda ve kimyasal bulunan alanlarda taşma havuzu veya taşma tavası mevcuttur.
 • Kimyasal taşımalarımız ve bakımlarımız da sızma ve dökülmeye karşı önlem alınarak yapılmaktadır
 • Kimyasalların güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi için ilgili firmalarla çalışarak kimyasal atıkların takibini yapıyoruz
 • Kimyasal kullanım miktarlarımızı kontrol ediyor, boşa ve yanlış kimyasal kullanımını engellemek için personel eğitimleri veriyoruz.
 • HK’da formülatörlü kimyasallar kullanarak kimyasal tüketimini ve atık üretimini azaltıyoruz.
 

YAPTIKLARIMIZ

 • Otelimizde bulunan kediler için kedi evi yaptık patili dostalarımızı orada misafir edip her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz
 • Ayrıca yakın mesafelere yine daha rahat gidebilmeleri için konuklarımızın hizmetine Scooterları açmış durumdayız.
 • Büfelerimizde yemek üretimi misafir sayısına göre yapılmakta olup atık azaltımını saplamak amacı ile az porsiyonlarda sunuma çıkarıyoruz
 • Sürdürülebilir mönü üretimi kapsamında kabuğu kullanılmayan, sapı kullanılmayan sebze ve mevyelerimizi sos üretiminde kullanarak ,hem lezzeti arttırıyor hem de sıfır atık felsefini yürütüyoruz.
 • Büfemizde yerel gıdaların ve yemeklerin sergilenmesini sağlıyoruz. Şehrimize has yiyecekler ayrı bir alanda tanımlı olarak konuklarımızın beğenisine ve bilgisine açılmaktadır.
 • Kentimizin doğal güzellikleri ve kültürel mirasının tanıtılması için otelimiz dekorasyon objelerinde bu güzellikleri kullandığımız köşemiz mevcuttur.
 • Ayrıca doğal güzelliklerimiz ve kültürel mirasımızı, kentimizi tanıtan broşürler resepsiyonda misafirin dikkatine sunulmuştur.
 • Otelimizde konuklarımızın memnun olması otelimizin önceliğidir. Bu nedenle misafirlerimizin talep beklenti şikayet ve memnuniyeti otelimiz tarafından sürekli takip edilmektedir. İlgili departmanlarla iletişime geçilerek sürekli iyileştirilmekte taleplerine karşılık verilmektedir.
 • Misafir memnuniyet ölçümleri odalara ,resepsiyona konulmuş anketler aracılığı ile, Web sitesi üzerinden ve Google yorumları üzerinden takip edilmekte ve ölçülmektedir.
 • Satın alım yaparken tedarikçilerimizin ve kullandığımız ürünlerin çevre sertifikalı olmasına öncelik veririz ve tüm tedarikçilerimizin sürdürülebilirlik adına bilinçlenmelerine katkıda bulunuruz.